Jakie wyróżniamy segmenty samochodowe?
Coraz częściej słyszysz o segmentach samochodowych? Sprawdź więc jakie segmenty samochodowe wyróżniamy. Warto dodać, że segment samochodowy to zbiór samochodów danego rodzaju. Dlatego już zaraz dowiemy się co oznaczają poszczególne segmenty i jakie auta się do nich zaliczają.
Europejski podział samochodów na klasy według wielkości:
W Europie obowiązuje podział samochodów ze względu na ich wielkość oraz typ. Na ulicach możemy spotkać auta miejskie, sportowe, z otwartym dachem, czy też rodzinne. Auta różnią się również swoją klasą i wyposażeniem. Poniżej znajduje się europejski podział segmentów według wielkości:
* Segment A – miejskie
* Segment B – małe
* Segment C – kompaktowe
* Segment D – rodzinne
* Segment E – wyższa średnia
* Segment F – luksusowe
* Segment g – sportowe
* Segment H – kabriolety
* Segment I – terenowe
* Segment K – vany
Jak więc widać powyżej, lista segmentów samochodowych jest dosyć sora. Mówiąc o danym segmencie na myśl mogą przyjść nam od razu konkretne modele aut. Jakie auta zaliczane są do konkretnych segmentów samochodowych? Sprawdźmy to!
Opis segmentów samochodowych
Segment A – miejskie samochody, które głównie przeznaczone są do jazdy po mieście. Warto dodać, że one mają niewielkie rozmiary i niski koszt utrzymania. Do tego typu semgentu zaicza się auta takie jak m.in. Fiat Seicento oraz Kia Picanto.
Segment B – w tym segmencie możemy znaleźć przede wszystkim samochody kombi i pojedyncze sedany. Te auta mają z reguły większy silnik niż pojazdy z segmentu A. Do segmentu B zaliczamy takie modele aut jak np. Opel Corsa i Dacia Logan. W Polsce są to jedne z najbardziej popularnych aut, co widać po artykule dostępnym na portalu informacyjnym NewsInfo.pl.
Segment C – tutaj na myśl przychodzą od razu auta długie i szerokie, a więc samochody, w których śmiało może podróżować 5 osób. W tym segmencie znajdziemy m.in. takie samochody jak Citroen c4, czy też Volkswagen Golf.
Segment D – w tym segmencie mowa przede wszystkim o pojazdach rodzinnych, które są większe. Oczywiście są idealne w trasy, jak i podczas jazdy w mieście. Do tego segmentu możemy zaliczyć auta np. Citroen C, Ford Mondeo i Mazda 6.
Segment E – idealny segment samochodu na długie trasy, a auta te posiadają wysokolitrażowe silniki. Samochody posiadają najczęściej bardzo bogate wnętrza. Do tego segmentu zaliczamy auta typu Audi A6 oraz Mercedes klasy E.
Segment F – tutaj mamy do czynienia z określeniem typu samochody limuzyny. Posiadają ogromny komfort jazdy kierowcy, jak i pasażera. W tym segmencie znajdziemy takie pojazdy samochodowe jak Audi A8 i VW Phaeton.
Segment G – myśląc o segmencie G mamy na myśli przede wszystkim szybkie sportowe auta. Warto dodać, że koszt takiego samochodu z tego segmentu to nawet miliony złotych. W ramach tego segmentu wymieniamy np. Audi R8 czy też Bugatti.
Segment H – w segmencie H mamy głównie kabriolety bez możliwości zamontowania stałego dachu. Posiadają miękki dach, no i przede wszystkim popularne są w USA. W Europie do tego segmentu zaliczamy m.in. VW Golf oraz Toyota MR2.
Segment I – na pewno w tym segmencie znajdziemy samochody na trudne tereny. Posiadają mocne silniki i zawieszenie, idealnie nadają się dla osób mieszkających na wsi. Tutaj znajdziemy m.in. takie pojazdy jak Jeep wrangler oraz Land Rover Defender.
Segment K – mówiąc o autach z segmentu K to należy zaznaczyć, że one posiadają duży bagażnik. Stąd też są idealne dla 5 osobowej rodziny. Te samochody posiadają duże gabaryty, przez co w pewien sposób poruszanie się po mieście może być uciążliwe. W tym segmencie znajdziemy takie pojazdy jak Mercedes Benz klasa B oraz Opel Zafira.